Recenzja: Zawodowiec (Czesław Lang)

„Zawodowiec” – Czesław Lang (autobiografia)

Zawodowiec to interesująca opowieść o człowieku pełnym pasji, energii i entuzjazmu, który dzięki swojemu talentowi, ciężkiej pracy i charakterowi został pierwszym polskim zawodowym kolarzem. Ta autobiografia to pozycja obowiązkowa dla miłośników kolarstwa, którzy chcą zajrzeć do kuluarów Wyścigu Pokoju i Tour de Pologne oraz poznać różnice między zawodowym, a amatorskim ściganiem. A przede wszystkim poznać bliżej niezwykłą osobowość jaką jest Czesław Lang.

Ta autobiografia to podróż przez całe życie, zarówno kolarskie, jak i prywatne, Czesława Langa, jednego z najwybitniejszych polskich kolarzy. W książce obszernie opowiada o swoich początkach w kolarstwie. Starszym fanom tej pasjonującej dyscypliny na pewno zakręci się łezka w oku czytając o czasach, gdy na polskich drogach królowali tacy kolarze jak Stanisław Szozda, Ryszard Szurkowski czy Stanisław Królak. Z kolei młodsi czytelnicy poznają nieco historii legendarnego Wyścigu Pokoju, którego popularność w polskim społeczeństwo można dziś porównać jedynie do małyszomanii.

Czesław Lang w ciekawy i barwny sposób opowiada o różnicach, nie tylko między profesjonalistami, a amatorami w kolarstwie, ale również w poziomie organizacji drużyn, sposobie ścigania oraz życiu zagranicą w czasach, gdy w kraju panował PRL. Fascynują opisy zderzenia z inną kulturą oraz mentalnością, a także jak wicemistrz olimpijski z Moskwy poradził sobie w zawodowym peletonie, stając się niemal polskim ambasadorem wśród zagranicznych kolarzy. Książka nie ogranicza się tylko do kariery zawodniczej Czesława Langa, ale również znajdziemy w niej dużo informacji o organizacji i budowaniu marki naszego narodowego wyścigu Tour de Pologne. W Zawodowcu odnajdziemy również wiele wypowiedzi osób bliskich Langowi, które uzupełniają szczere i nierzadko zabawne opowieści (choćby o słynnym etapie na Giro d’Italia z podjazdem na Passo di Gavię) z każdego etapu jego życia.

Po przeczytaniu książki wyłania się obraz pasjonata kolarstwa i osoby zawsze zaangażowanej w stu procentach w swoją pracę, realizującej założone cele. Jest osobowością, która wzbudza szacunek, przyciąga do siebie ludzi i motywuje do działania. A przede wszystkim jest człowiekiem pełnym ciepła i entuzjazmu, który w myśl Ernesta Colnago wierzy, że najpiękniejsza rzecz do zrobienia jest wciąż przed nim.

Zawodowiec to lektura, którą z wielkim zainteresowaniem pochłoną miłośnicy kolarstwa. Natomiast pozostałych czytelników zauroczy emanująca optymizmem historia jednego z najlepszych polskich kolarzy.

Źródło zdjęcia: empik.com

Dodaj komentarz

Wymagane pola są oznaczone *.